Prof. Dr. Maria Berger

Prof. Dr. Maria Berger


Judge at the European Court of Justice, former Austrian Minister of Justice

Prof. Dr. Maria Berger

Prof. Dr. Maria Berger

Born 1956; studied law and economics (1975-79), Doctor of Law; Assistant Lecturer and Lecturer at the Institute of Public Law and Political Sciences of the University of Innsbruck (1979-84); Administrator at the Federal Ministry of Science and Research, ultimately Deputy Head of Unit (1984-88); official responsible for questions relating to the European Union at the Federal Chancellery (1988-89); Head of the European Integration Section of the Federal Chancellery (preparation for the Republic of Austria’s accession to the European Union) (1989-92); Director at the EFTA Surveillance Authority, in Geneva and Brussels (1993-94); Vice-President of Danube University, Krems (1995-96); member of the European Parliament (November 1996 to January 2007 and December 2008 to July 2009) and member of the Committee on Legal Affairs; substitute member of the European Convention on the Future of Europe (February 2002 to July 2003); Councillor of the Municipality of Perg (September 1997 to September 2009); Federal Minister for Justice (January 2007 to December 2008); publications on various topics of European law; Honorary Professor of European law at the University of Vienna; Honorary Senator of the University of Innsbruck; Judge at the Court of Justice since 7 October 2009.